Достапни линкови

Багдад: Казахстан го повлече својот контингент од 30 инженери


Казахстан денеска од Ирак го повлече својот контингент од 30 инжинери. Од Казахстанското министерство за одбрана соопштија дека повлекувањето е дел од барањето на Ирачката влада и како што стои во соопштението е поврзано со значителното стабилизирање на ситуацијата во земјата. Казахстан го испрати првиот контингент во Ирак, во август 2003-та година.
XS
SM
MD
LG