Достапни линкови

Токио: Таро Асо ќе стане нов јапонски премиер


Шефот на Леберална Партија Таро Асо денеска ке стане нов јапонски премиер отако доби мнозинство во долниот дом. Неговата кандидатура не мина во горниот дом контролиран од опозицијата, која гласаше за Ичиро Озава, но според јапонскиот устав, долниот дом ја има решевачката улога и Асо ќе биде премиер на Јапонија.
XS
SM
MD
LG