Достапни линкови

Пекинг: Иранскиот претседател Ахмадинеџад во посета на Кина


Иранскиот Претседател Махмуд Ахмадинеџат се сретна со Кинескиот Претседаетел Ху Џинтао денеска во Пекинг. Пред средбата Ахмадинеџат изјави дека двеет земји имаат добра соработка. Кина е главен купувач на иранската нафта. Јавно, нуклеарната програма на Техеран не е спомната. Кина како постојана членка на Советот за безбедност е меѓу 6 сили кои се обидуваат да го натераат Техеран да го запре збогатувањето на ураниумот процес кој може да доведе до изработка на атомско оружје.
XS
SM
MD
LG