Достапни линкови

Зимбабве: Претседателот Мугабе објави голема победа во вториот круг


Претседателот на Зимбабве Роберт Мугабе денеска во видео обракањето емитувано на државната телевизија прогласи голема победа во вториот круг на претседателските избори кои се одржаа во петокот. Од трката претходно се откажа единистевниот негов противкандидат Морган Цвангираи поради насилатвата врз неговите подржувачи во текот на кампањата.Но сепак неговото име стоеше на гласачките ливчиња бидејки како што соопштија властите било доцна да се повлече. Тимот африкаснки набљудувачи оцени дека изборите не биле фер и демократски а африкаснките лидери ги прогласија за нелегитимни.
XS
SM
MD
LG