Достапни линкови

Белград: Србија подготвена да ги продолжи преговорите за меѓународното присуство на Косово


Србија е подготвена да ги продолжи преговорите за реконфигурација на меѓународното присуство на Косово под услов да не ја премине црвената линија на својата државна политика, односно да не го доведе во прашање својот територијален интегритет, изјави српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ во врска со седницата на Советот за безбедност посветена на Косово. Тој додава дека Белград присуството на мисијата ЕУЛЕКС е можно само со одлука на Обединетите нации.
XS
SM
MD
LG