Достапни линкови

Шензен: Разговори на кинеските власти и претставници на Далај Лама


Преставници на тибетскиот духовен лидер Далај Лама кој се наога во егзил денеска се во јужниот кинески град Шензен на разговори со кинеските власти. Денешните раговори се први по избувнувањето на тибетските протести во Март. Немирите предизвикаа демонстрации кои го следеа патот на олимпискиот оган низ светот. Кина претходно го обвини Далај Лама дека стои зад немирите и сака да ги саботира олимиските игри, но тој ги отфрли таквите обвинувања.
XS
SM
MD
LG