Достапни линкови

Кабул: Неуспешен обид за атентат врз авганистанскиот претседател Хамид Карзаи


За време на воена парада во Кабул на кој присуствуваше авганистанскиот претседател Хамид Карзаи денеска дојде до вооружен инцидент.Карзи во неговото телевизиско обракање набргу после инцидентот во кој тој беше неповреден , изјави дека некои од лугето инволвирани во нападот се приведени. Инцидентот се случи на церемонијата со која се одбележуваше 16 годишнината од Советската инвазија врз Авганистан.Портпаролот на талибанците ја презема одговорноста за нападот.
XS
SM
MD
LG