Достапни линкови

Садр Сити: Борби меѓу ирачките и американските трупи против шиитските милитанти


Ирачките и американските трупи се борат против шиитските милитанти во Садр Сити во Багдад. Според болнички извори, најмалку 25 лица загинале а 100 тина се ранети во борбите едена недела откако радикалниот клерик Муктада ал Садар нареди прекин на огнот. Во интервју за Си Ен Ен, ирачкиот премиер Нури ал Малиќи изјави дека доколу Мукдата не ја распушти Махди армијата, на неговото движење ке му биде забрането учеството во политичкиот процес.
XS
SM
MD
LG