Достапни линкови

Њујорк: Денеска нова рунда македонско-грчки преговори за името


Македонскиот преговарач Никола Димитров денеска во Њујорк на нова рунда преговори. На преговорите ке презентира како што рече по средбата на државниот врв викендов, единствен став. Нашите позиции се јасни, аргументите се силни и издржани и на средбата во Њујорк одам со прецизни инструкции, вели во писмемната изјава Димитров. Претседателот Барнко Црвенковски и премиерот Никола Груевски пак во јавноста со различни изјави. Претседателот во последната изјава вели дека за него прифатливо е име кое ке ја замени референцата, а кое ке содржи одредница која нема да задира во националниот идентитет. Премиерот пак категоричен не отстапува од двојната формула.
XS
SM
MD
LG