Достапни линкови

Њујорк: Спротивставени мислења на амбасадорите на ОН по седницата за Косово


Амбасадорите на САД и на Русија во ОН Залмај Халилзад и Виталиј Чуркин по синоќешната седница на Советот за безбедност изразија спротивни мислења околу независноста на Косово. Халилзад изјави дека треба да се прифати реалноста дека Косово сега е независна држава, додека Чуркин нагласи оти независноста претставува виртуелна реалност се додека Советот за безбедност не заземе став за тоа прашање.
XS
SM
MD
LG