Достапни линкови

Осло: 197 кандидати годинава за Нобеловата награда за мир


Речиси рекордни 197 кандидати се пријавени за годинашнава Нобелова награда за мир, соопшти Комитетот во Осло. На листата, како што јавуваат медиумите, се Претседателот на Алжир Абделазис Боте Флика, поранешинот германски Канцелар Хелмут Кол, бившиот фински Претседател Марти Ахтисари, кубанскиот дисидент Освалдо Паја, Европската Унија, како и меѓународниот јазик Есперанто.
XS
SM
MD
LG