Достапни линкови

Багдад: Турската операција во Северен Ирак не е напад врз суверенитетот на Ирак, оценка на владата


Ирачката влада оцени дека турската воена операција пртив курдските бунтовници во северен Ирак не претставува напад врз сувереренитетот на Иарк но предупреди дека операцијата не треба да го дестабилизира регионот. Командантот на курдските бунтовници ги повика курдите во Турција да се спротивстават на офанзивата на турските власти во северен Ирак. Турската војска соопшти дека во дводневната оперција на вооружените сили на Турција пртив Курдската работничка партија во Северен Ирак досега загинале 80 курдски бунтовници и седим турски војници.
XS
SM
MD
LG