Достапни линкови

Белград: Борис Тадиќ победи на претседателските избори во Србија


Победник на вчерашните претседателски ибори во Србија е кандидатот на Демократската патија Борис Тадиќ. Според првичните резултати кои ги соопшти државната изборна комисија Тадик освоил 51,16 отсо од гласовите а радикалот Томислав Николик 47,18 проценти. Излезноста на изборите изнесува околу 67, отсто. Во седиштето на демократите во Белград евроспки ориентираниот Тадик синока прогласи победа која му ја честиташе и против кандидатот Николик. Доцна синока во Брисел и словенечкото претседателвто со еврсопската унија му ја честита победата на Тадик.
XS
SM
MD
LG