Достапни линкови

Вашингтон: Вселенско возило на НАСА Месинџер ќе се доближи на 200 километри до Меркур


Вселенско возило на НАСА Месинџер денеска ќе се доближи на 200 километри до Меркур, најмалата и најблиска планета до Сонцето во нашиот Соларен систем. Последен пат пред 30 години Маринер даде информации за едната хемисфера на Меркур, а сега се очекува Месинџер за прв пат да ја слика и другата хемисфера.
XS
SM
MD
LG