Достапни линкови

Виена: Меѓународната агенција за атомска енергија завршува со расправата за извештајот за Иран


Директорите на Меѓународната агенција за атомска енергија денеска треба да ја завршат расправата за новиот извештај на агенцијата за иранската нуклеарна програма. Во него, меѓу другото, се наведува дека Иран и покрај апелите на Обединетите нации, продолжува да збогатува ураниум. Поради тоа Соединетите држави, Британија, Франција и Германија бараат дополнителни санкции против Иран, на што се противат Русија и Кина.
XS
SM
MD
LG