Достапни линкови

Њујорк: Се очекува извештај на Комитетот за спречување на тортура на ОН за Узбекистан


Комитетот за спречување на тортура во рамки на Обединетите нации според најавите денеска ке го објави извештајот за Узбекистан. Неодамна организацијата за човекови права Хјуман Рајтс Воч ги обвини властите во земјата за непочитување на забраната за тортура и посочи дека во Узбекистан се спроведувале повеке методи на тотура кон затворениците.
XS
SM
MD
LG