Достапни линкови

Кабул: Загинаа 40 Талибанци и еден француски војник


40 талибанци и еден француски војник загинаа во Авганистан. Се јавува дека во јужен Авганистан коалиционите сили предводени од американците убиле 40 талибански борци и уништиле најголемо количество оружје досега пронајдено. Од друга страна во Хелманд во воздушен напад загинале 6 цивили, бидејки според гувернерот на Хелманд, талибанците ги користеле цивилите како жив штит. Во самоубиствен бомбашки напад врз конвој на француски војници во западен Кабул пак загина еден војник како и повеке авганистански цивили кои биле во автобус во близина на конвојот. Точната бројка на загинатите не се знае.
XS
SM
MD
LG