Достапни линкови

Лондон: Разговори на посредничката тројка во претставници на Белград и Приштина


Посредничката тројка на Контакт групата за Косово денеска во Лондон ќе разговара со делегацијата на Приштина, откако вчера се сретна со претставници на Белград. Косовскиот преговарачки тим предводен од претседателот Сејдиу и премиерот Чеку најави дека на Ишингер, Визнер и на Боцан- Харченко че им го претстави својот документ за добрососедски односи со Србија по утврдувањето на статусот. По овие разговори, „тројката“ ќе има консултации со политичките директори за Западен Балкан на министерствата за надворешни работи на земјите од Контакт групата.
XS
SM
MD
LG