Достапни линкови

Хаг: Продолжува судењето на Бошковски и Тарчуловски


Со сослушување сведоци денеска во Хашкиот трибунал продолжува судењето на Љубе Бошкоски и Јохан Тарчуловски обвинети за кршење на законите и обичаите на војување во врска со случајот "Љуботен". на 12 август 2001 година кога настрадаа седуммина жители од албанска националност. Во судската постапка треба да бидат сослушани 96 сведоци, а Обвинителството решило да не ги повика лидерот на ДУИ Али Ахмети и Фазли Велиу како сведоци.
XS
SM
MD
LG