Достапни линкови

Венецуела: Уго Чавез предложи уставни реформи без ограничувања за реизбор на претседател


Претседателот на Венецуела Уго Чавез предложи пакет уставни реформи со кои, меѓу другото, претседателскиот мандат треба да биде продолжен на 7 години и да нема ограничувања за реизбор. Чавез, во неколку-часовниот говор во Конгресот на Венецуела, изјави и дека владата треба да има контрола врз имотот на приватните компании, а предложи и ограничување на автономијата на централната банка. Според Чавез, работното време во венецуела треба да трае 6 часа.
XS
SM
MD
LG