Достапни линкови

Багдад: Ирак победи во азискиот куп, десетици илјади Ирачани славеа на улиците


Најмалку четворица ирачани загинаа во прославата на победата на националниот тим на Ирак на азискиот куп. Десетеици илјади ирачани излегоа на улиците на низ градовите на Ирак потриумфот што им се случува прв пат во историјата. Славејќи ја победата со 1 спренма 0 над трикратниот шампион Саудиска Арабија, во глабвниот град на Индонезија, Џакарта, тие играа, вееја знамиња но и пукаа во воздух и покрај владината забрана. Најмалку 4 лица се убиени во пујкањето.
XS
SM
MD
LG