Достапни линкови

Њујорк: Консултации зад затворени врати за најновата предлог резолуција за Косово


Денеска во Советот за безбедност на Обединетите нации зад затворени врати ке се одржат консултации за најновата предлог резолуција за Косово на Соединетите американски држави и Европската унија-јавуваат агенциите.Со најновиот предлог се предвидуваат нови 120 дена за преговори мегу Белград и Пришина но без поврзување на евентуалниот неуспех со спроведувањето на планот на Марти Ахтисари. Претходно шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров го критикуваше овој америаканско европски план кој за преставниците на САД и Европската Унија е последна можност да се реши косовскиот статус во рамки на Обединетите Нации.
XS
SM
MD
LG