Достапни линкови

Либија: Врховниот суд ќе пресуди за петте бугарски медицински сестри


Врховниот суд на Либија денеска треба да донесе конечна пресуда за петте бугарски медицински сестри и еден палестински доктор кои се осудени на смртна казна, бидејќи намерно инфицирале со вирусот на сида стотици либијски деца во една болница во Бегази. Тие се во затвор осум години и го отфрлаат обвинувањето. Бугарија му даде државјанство на палестинскиот доктор со цел тој да може да биде екстрадиран во Бугарија во случај на ослободителна пресуда на Врховниот суд.
XS
SM
MD
LG