Достапни линкови

Багдад: Полициски час во Багдад и Самара


Ирачката влада воведе полициски час во Багдад и Самара по вчерашниот бомбашки напад во кој беа уништени двете минариња на шиитската Залтна џамија во Самара. Властите во Багдад се сомневаат дека нападот го извршиле припадници на Ал Каида со цел да предизвикаат насилства меѓу шиитите и сунитите во Ирак. По нападот на истата џамија во Самара пред петнаесет месеци дојде до меѓуверски насилства во кои загинаа илјадници луѓе.
XS
SM
MD
LG