Достапни линкови

Нови Сад: Денови на македонската култура


Во Нови Сад и Зрењанин од денеска до 25 мај по првпат ќе бидат одржани Денови на македонска култура. Манифестацијата ја организира Здружението на Македонците во Нови Сад.Во рамките на манифестацијата, македонски уметници ќе се претстават со изложби, предавања, поетски читања и друго. Централен настан на манифестацијата, како што најавуваат организаторите, е традиционалната македонска вечер на која ќе настапат Калиопи, Васил Зафирчев, Ивана Тасев, Бодан Арсовски.
XS
SM
MD
LG