Достапни линкови

Брисел: Средба на мисијата на Советот за безбедност на ОН со челниците на ЕУ


Мисија на Советот за безбедност на ОН денеска ќе допатува во Брисел, каде што ќе се сретне со првите луѓе на ЕУ и НАТО, со кои ќе разговара за решавањето на статусот на Косово. Потоа мисијата ќе ги посети Белград и Приштина, како и неколку градови во кои живеат косовски Срби. На крајот од турнејата дипломатите од ОН во Виена ќе разговараат со специјалниот пратеник Марти Ахтисари во врска со неговиот предлог за конечниот статус.
XS
SM
MD
LG