Достапни линкови

Венецуела: Голем пад на берзата по најавата за национализација


Трговската берза во Венецуела бележи голем пад откако претседателот Уго Чавез најави национализација на телекомуникациските и енергетските компании, вклучувајки ги и оние во кои има странски инвестиции. Чавез, кој денеска ќе биде инаугуриран за третиот претседателски мандат, изјави дека е предводник на нова социјалистичка револуција. Белата Куќа оцени дека национализацијата има долга и неславна историја на пропаѓање.
XS
SM
MD
LG