Достапни линкови

Анкара: Германскиот канцелар Ангела Меркел во посета на Турција


Германскиот канцелар Ангела Меркел денеска ќе ја посети Турција каде ке разговара со претседателот Ахмед Неџет Сезер и премиерот Реџеп Таип Ердоган. И покрај големите економски врски, меѓу двете земји има тензии. Ердоган смета дека е неприфатлиф германскиот третман на турците и муслиманите во земјата, а Меркел се против на турскиот влез во Европската Унија.
XS
SM
MD
LG