Достапни линкови

Пекинг: Разговори на кинескиот и рускиот министер за надворешни работи за Северна Кореа


Кинескиот министер за надворешни работи Ли Заохинг и неговиот руски колега Сергеј Лавров телефонски разговарале во врска со проблемот со Северна Кореа, откако земјата изврши тестирање на седум проектили. Кина и Русија, се спротивставуваат на јапонската резолуција за воведување санкции кон Северна Кореа. Останатите три постојани членки на Советот за безбедност на ОН, Соединетите држави, Британија и Франција ја подржуваат резолуцијата.
XS
SM
MD
LG