Достапни линкови

Хелсинки: Финска од денеска претседава со ЕУ


Од денеска, во наредните 6 месеци, со Европската Унија претседава Финска. Финскиот премиер Мати Ванханен изјави дека надворешно – политички приоритети во наредниот период ќе бидат односите со Русија, енергетската политика и натамошното проширување. Ванханен ги отфрли барањата на некои земји членки да бидат утврдени, еднаш за секогаш, идните граници на Европската Унија.
XS
SM
MD
LG