Достапни линкови

Берлин: Европската Унија има корист од проширување, изјави Ангела Меркел


Германскиот канцелар Ангела Меркел, зборувајки во Бундестагот, оцени дека на Европската Унија и се потребни нови основи и нов почеток, кој ќе ги убеди обичните луѓе дека ќе имаат корист од натамошното проширување. Меркел изјави дека Бугарија и Романија ќе станат членки на Унијата во 2007-ма или 2008-ма година, но оти другите потенцијални членки, како Хрватска и Турција, ќе мора да ги исполнат сите критериуми.
XS
SM
MD
LG