Достапни линкови

Брисел: Солана оцени дека преговорите за Косово почнуваат и ништо не е решено


Високиот престставник на Европската Унија за надворешна и безбедносна политика, Хавиер Солана, изјави денеска дека преговорите за иднината на Косово се на самиот старт и оти сеуште ништо не е решено. Изјавата на Солана во Салцбург се толкува како ублажување на ставот на британскиот шеф на дипломатијата Џек Строу, кој оцени дека Косово се движи кон независност, а Србија треба да ја прифати таа реалност.
XS
SM
MD
LG