Достапни линкови

Боливија: Победа на производител на кокаин на претседателските избори


На вчерашните претседателски избори во Боливија, според првичните резултати, победил Ево Моралес, фармер на кокаин кој својата социјална политика је нарече ноќен кошмар за Соединетите Држави. Неговиот ривал конзервативниот кандидат Хорхе Кирога веќе го призна поразот. Моралес ќе биде првиот претседател на Боливија кој има индијанско потекло. Тој најави дека ќе го легализира одгледувањето кокаин и ќе ги национализира изворите на природен гас во земјата.
XS
SM
MD
LG