Достапни линкови

Багдад: Погребни церемонии за загинатите во синоќешното стампедо


Во Багдад денеска се одржуваат погребни церемонии за загинатите илјада шиитски муслимани при вчерашното стампедо за време на религиозната процесија. Паниката беше предизвикана кога меѓу илјадниците шиитски верници кои одеа кон џамијата, бил пуштен глас дека има бомбаш самоубиец. Во Ирак е прогласена три-дневна жалост. Иранскиот верски лидер Али Хамнеи изјавил дека за трагедијата се виновни коалициските сили во Ирак, предводени од Соединетите Држави.
XS
SM
MD
LG