Достапни линкови

Техеран: Втор круг претседателски избори


Во Иран денеска се одржува вториот круг претседателски избори на кој гласачите се изјаснуваат меѓу некогашниот претседател Акбар Хашеми Рафсанџани и Махмуд Ахмадинеџад конзервативец и градоначалник на Техеран. Во првиот круг водеше Рафсанџани. Врховниот верски лидер Ајатолахот Али Камнеи ги повика 47 те милиони гласачи на мирни и достоинствени избори.
XS
SM
MD
LG