Достапни линкови

Берлин: Ширак и Шредер согласни, ратификацијата на Уставот на ЕУ треба да продолжи


Германскиот канцелар Герхард Шредер и францускиот претседател Жак Ширак го повторија нивниот став дека ратификацијата на предлог Уствот на Европската Унија мора да продолжи и покрај тоа што документот беше отфрлен од граѓаните на Франција и на Холандија. На вчерашната средба во Берлин што се одржа во пресрет на самиот на Унијата на 16 и 17 ти јуни, Шредер и Ширак нагласиле дека Европа не смее да се остави ан цедило особено во овој момент.
XS
SM
MD
LG