Достапни линкови

Молдавија: Денеска парламентарни избори


Одзивот на гласачите на парламентарните избори што денеска се одржуваат во Молдавија според првичните извештаи е низок поради силниот дожд што паѓа во таа држава. Повеќе од 1,100 кандидати од девет политички партии и два блока се борат за 101 место во парламентот на изборите. Фаворит е комунистичката партија на претседателот Владимир Воронин.
XS
SM
MD
LG