Достапни линкови

Вашингтон: Сончеви бури причина за исчезнување на водата на Марс


Научници на Наса соопштија дека сончеви бури, како онаа што минатата години се афектираше и на Земјата, се можна причина за исчезнување на водата од Марс. Се верува дека на Црвената Планета од нашиот Сончев систем некогаш имало површински океани доволно за долгогодишна подршка на животот на Марс. Се уште не е утврдено каде исчезнала водата пред околу 3 ипол милијарди години.
XS
SM
MD
LG