Достапни линкови

Ирак: Сојузничките сили започнаа офанзива против Републиканската гарда


Сојузничките сили започнале офанзивни операции против елитната Републиканска гарда на ирачкиот претседател Садам Хусеин. Според портпаролот на Пентагон генерал Стенли Мек Кристал по интензивните авионски и хеликоптерски напади, една од најдобрите дивизии на гардата била прилично ослабена. Борбите се водат на помалку од 100 километри од Багдад.
XS
SM
MD
LG