Достапни линкови

Прага: Чешка ќе остане без претседател


Чешка неколку недели, но можеби и неколку месеци ќе остане без претседател, откако пропадна повторниот обид на Парламентот да избере наследник на Вацлав Хавел, кому во февруари му истекува мандатот. Неспособноста на Парламентот во два наврата, да избере шеф на државата пред парламентарците ја постави дилемата, дали следниот избор повторно да биде во Парламентот или тоа право на директни избори да им се препушти на граѓаните.
XS
SM
MD
LG