Достапни линкови

Загреб: Интерпол издаде налог за апсење на Бобетко


Интерпол издаде налог за апсење на поранешниот хрватски генерал Јанко Бобетко кој е обвинете за воени злосторства од Хашкиот Трибунал. Хрватска до неодамна одбиваше да го предаде Бобетко на Судот. Портпаролот на хрватската влада Сања Кос соопшти дека во завршна фаза се разговорите за пристигнување на обвинителката Карла Дел Понте во таа земја.
XS
SM
MD
LG