Достапни линкови

Хрватска: Месиќ му го довери мандадот на Рачан


Хрватскиот претседател Стипе Месиќ денеска му го довери мандатот со составување на владата на стариот премиер Ивица Рачан, кој до петок со политичките партнери треба да ги оствари првите консултации во врска со целите на новиот кабинет. Рачан поднесе оставка минатиот петок поради недоразбирања во пето члената владеачка коалиција.
XS
SM
MD
LG