Достапни линкови

Загреб: Премиерот Ивица Рачан поднесе оставка


Хрватскиот премиер Ивица Рачан денеска поднесе оставка на функцијата по длабоката криза во владината коалиција што резултираше со напуштање на втората по ред партија Социјал-либералите на Дражен Будиша. Според хрватскиот устав, шефот на државата Стипе Месиќ ќе го именува новиот мандатор, најверојатно повторно Рачан чија партија има најмногу пратеници во Хрватскиот сабор.
XS
SM
MD
LG