Достапни линкови

НАТО воздушни патроли на границата на Романија со Украина


НАТО воздушни патроли на границата на Романија со Украина
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:32 0:00

Обезбедувањето на небото е примарна грижа во Украина од почетокот на руската инвазија, а за земјите на НАТО што граничат со Украина и Русија, тоа е заедничка работа. Борбени пилоти од Италија, Германија, САД и други ротираат низ земјите на источното крило на Алијансата за постојано да внимаваат на каква било закана што ќе премине во воздушниот простор на НАТО. Дописничката на Гласот на Америка од Пентагон, Карла Баб, се сретна со членовите на италијанските воздухопловни сили додека вежбале како да пресретнат закани кои влегуваат во Романија

Категории

XS
SM
MD
LG