Достапни линкови

Насилна исламизација на пакистански девојки


Насилна исламизација на пакистански девојки
please wait

No media source currently available

0:00 0:13:20 0:00

Групите за човекови права во Пакистан бараат нови закони за заштита на малолетни Хинду девојки кои со сила го прифаќаат исламот и се венчаваат со Муслимани. Се проценува дека околу 1000 девојки годишно се принудени, измамени или киднапирани. Радио Машал на РСЕ разговараше со очајни семејства кои се распаднати и ги испрашуваше свештениците кои наводно стојат зад присилните преобраќања.

Категории

XS
SM
MD
LG