Достапни линкови

Кои се Бугарите санкционирани од САД за корупција?


Васил Божков - Делјан Пеевски - Илко Желјазков - Петар Харалампиев

САД воведоа санкции за бизнисменот и поранешен пратеник Делјан Пеевски, бизнисменот Васил Божков и заменик-претседателот на Националното биро за контрола на специјалното разузнавање Илко Желјазков. Санкционирани се уште тројца Бугари и 64 компании во нивна сопственост или контролирани од нив.

Стејт департментот, исто така објави забрана за влез во Соединетите Држави на Пеевски, Желјазков, но и на уште тројца поранешни државни службеници - Александар Манолев, Петар Харалампиев и Красимир Томов и нивните најблиски семејства.

„Актот ја потврдува нашата заложба за поддршка на владеењето на правото и зајакнување на демократските институции во Бугарија“, рече портпаролот на американскиот Стејт департмент Нед Прајс, додавајќи дека Стејт департментот ќе ги искористи своите овластувања за да промовира одговорност за корумпираните лица во регионот и на глобално ниво.

Андреа Гацки, директор на Службата за контрола на странски средства на Министерството за финансии на САД пак оцени: „Соединетите држави ги поддржуваат сите Бугари кои сакаат да ја искоренат корупцијата со барање да се изведат корумпирани лица кои ги поткопуваат економските функции на Бугарија и демократските институции“.

Мотивот за санкционирање на Пеевски, Божков и Желјазков од Министерството за финансии на САД е „нивната значајна улога во корупцијата во Бугарија“, а санкциите беа изречени според американскиот закон Магнитски. Тој е насочен кон сторителите на сериозни кршења на човековите права и корупција низ целиот свет и предвидува блокирање на целиот имот на прекршителите во Соединетите држави.

„Блокирани се сите имотни и имотни права и други имотни права што се наоѓаат во САД или се во сопственост или контрола на американски државјани и постојани жители во САД“, прецизира Министерството за финансии на Соединетите држави.

ЕУ на удар на организираниот криминал како никогаш досега

Санкциите предвидуваат и забрана за трансакции, трансфери на стоки и услуги во корист на санкционираните, освен ако не се даде експлицитен исклучок од специјална комисија.

Бугарија, членка на НАТО и Европската унија, се бори да стави крај на ендемската корупција што ја задржа земјата на економски план. Бугарија е најсиромашната земја-членка на ЕУ и рутински влегува во долниот дел на годишните анкети за перцепција на корупција во блокот.

Господар на куклите

Пеевски, кој контролираше големи подрачја на бугарскиот медиумски пејзаж, вклучително и весници и телевизиски станици, се сметаше за еден од најмоќните луѓе во земјата. Бугарските опозициски претставници велат дека тој стоел зад назначувањето министри и членови на судството.

Пеевски се обидел да влијае врз општинските избори во 2019 година обезбедувајќи им на политичарите позитивно медиумско покривање во замена за заштита од кривични истраги.

Според Репортери без граници, Пеевски своевремено поседувал околу 80 проценти од печатените медиуми во Бугарија, како и приватни телевизиски мрежи и веб-страници, додека Желјазков служел како „фронтмен“ на Пеевски, извршувајќи различни шеми за мито.

Христо Иванов, коосновач на Демократска Бугарија, партија насочена кон Запад во спротивност со ГЕРБ и ДПС, рече дека владата на Борисов не успеала да ја испита корупцијата.

„Ниту Божков, ниту Пеевски не се појавија сами. Пеевски беше воспитуван од ДПС и беше поддржуван од ГЕРБ и Борисов “, изјави Иванов.

Пеевски во декември ја ангажираше Групацијата БГР, голема лоби компанија во Вашингтон, да му помогне во „проблемите во САД“. Пеевски наскоро ги распродаде своите медиумски средства, се откажа од списокот на ДПС за парламентарните избори во април и исчезна од бугарската политичка сцена. Тој, наводно, живее во Дубаи.

Шоуменот Слави - клучна фигура по изборите во Бугарија?

Во материјалот дистрибуиран на Капитол Хил во минатата година од лобистот од Вашингтон Маршал Харис, Пеевски беше опишан како еден од „клучните архитекти на падот на демократијата во Бугарија и деволуцијата во криминална држава“.

Харис, поранешен службеник на Стејт департментот, го нарече Пеевски „главниот олигарх“ и „врвниот мајстор за марионети“ во Бугарија во материјалот објавен на веб-страницата за надворешно лобирање на Министерството за правда. Харис претставува двајца бизнисмени кои ја обвинуваат бугарската држава дека сака да им ги одземе имотите под лажни изговори.

Цар на коцкањето

Васил Божков, кој се збогати во бугарската индустрија за коцкање, „во неколку наврати поткупил владини службеници“, вклучувајќи го и поранешниот претседател на сега укинатата Државна комисија за коцкање, соопшти Министерството за финансии.

Васил Божков
Васил Божков

Бизнисменот, според истрагата на бугарските обвинители, му плаќал на поранешниот претседател на Државната комисија по 6.200 американски долари на ден за да им ги одземе лиценците за коцкање на неговите конкуренти.

Божков е обвинет и за давање пари на поранешен бугарски функционер претходно оваа година за да му помогне на тајкунот „да создаде канал за да можат руските политички лидери да влијаат врз бугарските владини службеници“.

Влијание врз изборите

Санкциите може да влијаат врз предвремените парламентарни избори ова лето. Пеевски беше клучен член на партијата Движење за права и слобода. Партијата поддржана од Божков доби помалку од 3 проценти од гласовите во април, и го изгуби местото во парламентот.

Техничката Влада на Бугарија ќе го задржи ветото за Македонија

Геновева Петрова, управен директор на Алфа Рисрч во Софија, за РСЕ изјави дека санкциите може да му наштетат на ГЕРБ и дека ова е „само почеток на приказната“. Таа рече дека ако се појават повеќе детали кои покажуваат врска помеѓу наводната корупција на Пеевски и владата на Борисов, тоа може да има „значително влијание“ врз резултатите на партијата во јули.

Популарноста на ГЕРБ се намали откако избувна корупцискиот скандал минатото лето, по неколкунеделните антивладини протести во Софија. ГЕРБ со 26 проценти победи на парламентарните избори во април, но тоа беше најлош резултат откако е формиран пред околу 15 години. Распишани се нови избори откако партиите кои влегоа во парламентот не успеаја да формираат влада.

  • 16x9 Image

    Гоце Атанасов

    Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG