Достапни линкови

Пуч, отров, хакирање, саботажа: Која е единицата 29155 на руското ГРУ?


Руската воена разузнавачка единица ГРУ го привлече вниманието на западните разузнавачки служби.
Руската воена разузнавачка единица ГРУ го привлече вниманието на западните разузнавачки служби.

Поврзана со наводен заговор за државен удар во Црна Гора, скоро фаталните труења на поранешен руски воен разузнавач во Англија и дилер на оружје во Бугарија, и сега со смртоносната експлозија во чешко складиште за муниција која била наводно наменета за Украина. Пишува Мајк Екел

На 20 март 2012 година, руската влада го објави указот потпишан од министерот за одбрана Анатолиј Сердјуков. Со указот беше утврден систем на плаќања на воените војници „за посебни достигнувања во службата“. Дел 4 од наредбата, која прва ја објави Руската служба на РСЕ, „на војниците на воените единици 99450, 74455 и структурната единица на воената единица 29155 им се плаќа месечен додаток“.

Во тоа време, малку се посветуваше внимание на декретот: малку се знаеше за единиците, кои паднаа под чадорот на страшната и почитувана воена разузнавачка агенција позната како ГРУ. Во годините што следеа, сепак, овие единици влегоа во јавноста, се појавуваа во обвиненија, соопштенија за санкции и политички изјави од Вашингтон до Црното Море.

Особено единицата 29155 привлече големо внимание, бидејќи во 2018 година беше поврзана со наводен заговор за државен удар во Црна Гора и скоро фатални труења на поранешен офицер на руското воено разузнавање во Англија и на дилер на оружје во Бугарија.

Пиротехничар прегледува оштетени приватни складишта за муниција во близина на Врбетице, источна Моравија, 20 октомври 2014 година
Пиротехничар прегледува оштетени приватни складишта за муниција во близина на Врбетице, источна Моравија, 20 октомври 2014 година

Сега, обвинувањата на чешката влада дека членовите на единицата стојат зад експлозијата во чешко складиште за муниција во 2014 година, ги разнесе односите меѓу Прага и Москва, при што двете страни протераа дипломати и разменуваа лута реторика. „Ова се момците што ги испраќате затоа што сакате да разбивате работи“, вели Марк Галеоти, експерт за руски безбедносни служби.

Еве еден поглед на руската воена разузнавачка единица која го привлече вниманието на западните разузнавачки служби.

Еволуција на единица за разузнавање

ГРУ - чие официјално име е Главна управа на Главниот штаб на вооружените сили на Руската Федерација - - не е нов субјект. Постои со децении, работејќи прво паралелно со КГБ, а потоа, по распадот на Советскиот Сојуз, со агенциите наследнички на КГБ: Федералната служба за безбедност и Службата за надворешно разузнавање.

Покрај обезбедувањето потрадиционално тактичко разузнавање на борбените полиња за руските команданти, Агенцијата надгледува и неколку единици на специјалните единици од кои некои се обвинети за операции од типот саботажа.

Вклучува електронско набљудување и регрутирање на странски шпиони и, уште позабележително, сајбер-шпионажа и сајбер-операции - хакирање на компјутерите на противниците, па дури и вметнување на деструктивен код во компјутерските системи.

Единиците на ГРУ играа значајна улога во инвазиите на Советскиот и Варшавскиот пакт на Унгарија во 1956 година и Чехословачка во 1968 година. И тие играа инструментална улога во пучот во Авганистан во 1979 година, што доведе до катастрофална деценија на интервенција од страна на советските трупи.

Војната со Грузија во 2008 година, во која ГРУ исто така играше водечка улога, Кремљ ја сметаше за победа, но откри големи проблеми во руските сили. Кремљ презеде големи реформи, вклучително и во ГРУ. Единицата 29155 и слични единици најверојатно биле основани за време на овие реформи, велат Галеоти и други експерти.

Рускиот претседател Владимир Путин одржува говор по повод 100-годишнината од постоењето на Главната управа на Главниот штаб на руските вооружени сили, порано позната како Главна управа за разузнавање (ГРУ), во Москва
Рускиот претседател Владимир Путин одржува говор по повод 100-годишнината од постоењето на Главната управа на Главниот штаб на руските вооружени сили, порано позната како Главна управа за разузнавање (ГРУ), во Москва

Од 2018 година, со целокупната агенција раководи адмирал Игор Костјуков, чија директна линија на овластување е началникот на генералштабот, генерал Валериј Герасимов и рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, близок на претседателот Владимир Путин.

Свадба во близина на Москва

Многу тајната природа на разузнавачките операции, во Русија или каде било, значи дека има малку информации за Единицата 29155, неговиот буџет или бројот на вработени.

Сепак, новинарите, истражувачите и агенциите за спроведување на законот во западните земји беа во можност да соберат значителен број информации. Единицата 29155 наводно е поврзана со Командата на силите за специјални операции, чиј штаб е со седиште во Сенеж, северно од Москва.

За негов командант се верува дека е генерал-мајор Андреј Аверијанов, чија ќерка се омажи близу Сенеж во 2017 година. Аверијанов стана јавно познат кон крајот на 2019 година, кога The New York Times, РСЕ и други медиуми открија фотографии и видео од свадбата што го покажа присуството на Аверијанов, како и на човекот по име Анатолиј Чепига, за кого исто така се верува дека е член на единицата 29155.

За време на венчавката во 2017 година, Чепига не беше јавно познат. Но, неговото лице и псевдоним - Руслан Борширов - стана вест на насловната страница околу девет месеци подоцна, кога поранешниот руски воен разузнавач Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија за малку ќе умреа во Солсбери, Англија.

Британските власти изјавија дека Скрипал е отруен со таен нервен отров наречен Новичок, и тие тврдат дека виновници биле двајца офицери на ГРУ. Организацијата за истражување Белингкат подоцна објави докази со кои се идентификувани мажите под нивните вистински имиња: Чепига и Александар Мишкин.

Осум месеци подоцна, во ноември 2018 година, ГРУ ја одбележа својата 100-годишнина од постоењето во Москва, на церемонијата на која присуствуваше и самиот Путин.

„Како врховен командант, јас секако знам, и ова не е претерување, за вашите уникатни способности, вклучително и за спроведување специјални операции“, рече тој.

Многу откритија

Покрај тоа што резултираше со протерување на десетици руски дипломати од Британија, Германија, САД и други места, случајот Скрипал ги поттикна разузнавачките агенции низ цела Европа да ги преиспитаат старите случаи. Тоа вклучуваше скоро фатално труење во април и мај 2015 година, во Софија, на бугарски дилер на оружје по име Емилијан Гебрев.

Бугарските обвинители направија мал напредок во случајот дури четири години подоцна - и повеќе од една година по труењето со Скрипал - кога објавија дека повторно ја отвораат својата истрага, делумно поради информациите од британските власти.

Во декември, бугарските власти соопштија дека нивната истрага е насочена кон петмина наводни агенти на ГРУ, вклучително и еден врвен офицер кој, наводно, го надгледувал тимот кој бил насочен кон Скрипал. Следниот месец, бугарските обвинители објавија обвиненија против тројца Руси.

Во заедничкиот извештај со „Шпигел“ и „Инсајдер“, Белингкат, користејќи информации за следење на летови, протечени бази на податоци и записи за мобилни телефони, соопшти дека дури осум офицери на ГРУ од истата единица - 29155 - можеби патувале во Бугарија во текот на овие неколку недели околу труењето.

Во новата анализа објавена на 22 април, користејќи некои од податоците за патувањето на Белингкат, Бугарската служба на РСЕ ги следеше патувањата на некои од познатите офицери на ГРУ во и надвор од Бугарија и откри дека посетите се случиле во времето на серија необјасниви експлозии што се случија на бугарските објекти за вооружување и вооружување во земјата во 2014 и 2015 година.

Еден бугарски службеник, поранешниот министер за одбрана Тодор Тагарев, ги повика властите повторно да ги отворат своите истраги за експлозиите.

Галеоти вели дека 2014 година се чини дека е клучна во работењето на ГРУ - годината кога агенцијата, а особено единицата 29155 година, стана поагресивна во работењето. Зошто 2014 година?

Тогаш, повеќемесечните протести на Мајдан во Украина кулминираа со насилство врз демонстрантите и симнување од власт на про-московскиот претседател Виктор Јанукович. Русија реагираше со заземање на украинскиот полуостров Крим и поттикнување на војна во источна Украина, која продолжува и денес.

„Она што не го сфативме многу и она што го прави случајот во Чешка навистина интересен, е дека 2014 година го означува почетокот на процесот, реакција на она што се сметаше за продолжување на Мајдан и ова верување во Москва дека Западот се обидува да ни ја украде Украина“, рече Галеоти, додавајќи:

„Русија се сметаше себеси во политичка војна со Западот и од тој момент беше подготвена да ја води таа војна на западно тло. Тие беа подготвени да спроведат прилично опасна операција уште во 2014 година“.

Заговор во Црна Гора, оружје за Украина?

Единицата 29155 не е широко позната по сајбер напади и хакерски активности. Предводени се од другите оддели на ГРУ - Единица 26165 и Единица 74455, кои беа обвинети од американските власти под обвинение за хакерство поврзано со изборите - и Службата за надворешно разузнавање.

Но, 29155 е поврзана со барем еден обид за сајбер-упад. Во октомври 2018 година, холандските власти соопштија дека агенти на ГРУ наводно се обиделе да ги пробијат компјутерите во седиштето на Организацијата за забрана на хемиско оружје во Хаг. Организацијата беше длабоко вклучена во истрагата на супстанцијата што се користи при труење со Скрипал.

Две години порано, во октомври 2016 година, црногорските власти тврдат дека спречиле заговор за преземање на парламентот и убиство на премиерот во обид да се блокира влезот на Црна Гора во НАТО. Во истрагата и судскиот процес што следеше, беа обвинети 14 лица, вклучително и српски и руски државјани.

Црна Гора - специјалното државно обвинителство во Подгорица
Црна Гора - специјалното државно обвинителство во Подгорица

Обвинителството обвини двајца руски воени разузнавачи, Едуард Шишмаков и Владимир Попов. Шишмаков и Попов беа меѓу осудените - во отсуство во нивниот случај - во мај 2019 година. Но, црногорскиот суд ги укина пресудите во февруари 2021 година, повикувајќи се на „значителни прекршувања на кривичната постапка“ и побара од Високиот суд да го повтори случајот.

Попов е псевдоним на човек привремено идентификуван како Владимир Моисејев, кој исто така патувал во Бугарија најмалку четири пати во 2014 година, скоро во исто време како четири одделни експлозии кај бугарските производители на оружје.

Во меѓувреме, на 16 октомври 2014 година, складиште за оружје близу источниот чешки град Врбетице експлодираше под мистериозни околности; подоцна беа пронајдени телата на двајца Чеси.

Нејасно е до каде се одвиваше првичната чешка истрага за таа експлозија, и друга во близина два месеци подоцна. Но, на 17 април, на невообичаена вонредна прес-конференција, премиерот Андреј Бабиш објави дека чешките разузнавачки служби утврдиле оти единицата 29155 е виновна за барем првата експлозија.

Чешката полиција соопшти дека ги бара истите двајца мажи кои се барале во Британија за труење со Скрипал. Други откритија излегоа од објавата на Бабиш. Белингкат објави дека Аверијанов бил во Виена во октомври 2014 година, непосредно пред експлозијата во Врбетице, и дека еден од двајцата Руси кои сега се поврзани со експлозиите, на 11 октомври објавил фотографија од стариот град во Прага.

Фотографија од Прага, наводно, направена од Анатолиј Чепига на 11 октомври 2014 година
Фотографија од Прага, наводно, направена од Анатолиј Чепига на 11 октомври 2014 година

Во друг пресврт, првичните извештаи велат дека складиштето за муниција што било активирано е во сопственост на Гебрев, бугарскиот дилер на оружје и можеби е наменето за Украина, нешто што делумно го потврдија и високи украински безбедносни служби. Гебрев негираше дека оружјето било негово или дека било наменето за извоз во Украина.

Тор Буквол, истражувач специјализиран за руска безбедност во Министерството за одбрана на Норвешка, изјави дека откривањата во Чешката Република, иако не се револуционерни, додаваат дополнителни детали што сугерираат колку агресивно било ГРУ во распоредувањето на оваа единица.

„Оваа демонстрација, покажувајќи ја руската подготвеност да се вклучи во вакви мисии - да заминат во други земји и да извршат вакви операции - ова е навистина застрашувачко“, вели тој.

  • 16x9 Image

    Гоце Атанасов

    Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG