Достапни линкови

Масовни викенд протести во Белорусија


Белорусија- протести против актуелниот претседател Александар Лукашенко, 15.08.2020

Белорускиот претседател Александар Лукашенко се соочува со растечки притисок во земјата која ја очекуваат масовни протести викедндов на кои ќе се побара крај за 26 годишното владеење на актуелниот претседател. Протестите избувнаа по контроверзните избори на кои победи Лукашенко и бруталните обиди за пресметка со луѓето кои протестираат.

Лидерката на опозицијата и кандидатка за претседателка на Белорусија Свјатлана Циханускаја, која ја напушти земјата и замина за Литванија, повика на мирни протести на 15 и 16 август. Во видео обраќањето вчера таа нагласи дека мнозинството не верува во победата на Лукашенко и побара од нејзините поддржувачи да излезат на протестите.

На протестите кои почнаа по изборите на 9 август можеа да се видат сцени без преседан на улиците на главниот град Минск и други градови. Околу 6700 луѓе се приведени во првите денови по изборите и беа однесени во притвори во кои има ужасни услови. Сцените на насилни приведувања и полициско тепање деновите по изборите може да се сменат по вчерашниот масовен протест на кој не дојде до полициско насилство.

XS
SM
MD
LG