Достапни линкови

16x9 Image

Љупчо Наќев

Работи во Радио Слободна Европа од започнувањето на емитувањето на програмата на Македонски јазик, како уредник и водител. Со новинарство се занимава од 1988-ма година, најнапред како хонорарен соработник на Трета Програма на Македонското радио, а потоа повеќе години на подготовка на вести на Прва Програма, каде што 4 години беше и заменик одговорен уредник. Работел две години во А1 телевизија, како и повеќе години како постојан дописник на Радио Дојче Веле. За известувањето од Сарево, во почетокот на војната во Босна и Херцеговина, добитник е на годишна награда на Македонската Радио Телевизија.

Автор Љупчо Наќев

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG