Достапни линкови

Aпликација за владеење со сите, наскоро на интернет во Русија


илустрација
илустрација

Ќе можете да ги платите даноците. Ќе можете да споделувате и лајкувате слатки видеа со мачки. Ќе можете да го запишете вашето дете во градинка. Ќе можете да испраќате инстант пораки со пријателите, да платите сообраќајна казна, да пренесувате музика, да најдете партнер за бизнис, романса и повеќе или да ве повикаат да се борите во војната во Украина.

Сè на едно место, со само неколку кликнувања на апликација на вашиот iPhone или Google Pixel телефон.

Што може да тргне наопаку?

Тоа се нарекува супер апликација. Кина веќе има своја, наречен WeChat. И се чини дека Русија ќе има исто така - многу наскоро.

Со години, руските власти градат нова инфраструктура и заштитни огради околу слободната волја, жив дигитален универзум на земјата, користејќи хардвер, софтвер, правни закани и преземања на корпорации за да го изградат она што е познато како суверен интернет.

Целосната инвазија на Украина во февруари 2022 година дополнително го забрза овој напор, кој вклучува и неизбежно расклопување на една од најомилените интернет компании во земјата, Yandex.

Сега властите тивко создаваат уште една алатка за која активистите и експертите велат дека ќе им даде на службениците поголема способност да ги надгледуваат руските граѓани и да цензурираат и манипулираат со информациите на интернет.

„Освен ако единствената цел што ја имаат е да ги подобрат животите на своите граѓани, да го направат тоа толку погодно и лесно, што очигледно би било благородна кауза, единствената очигледна друга причина е... да имаат контрола врз податоците“, предупредува Филип Дитрих, програмски офицер во Германскиот совет за надворешни односи и автор на неодамнешниот извештај за напорите на Русија да изврши поголема контрола врз интернетот.

„За секоја авторитарна држава, тоа е апсолутното сценарио од соништата“, изјави тој за РСЕ.

„Овие фантазии ги слушаме долго време. И, се разбира, руските власти би сакале да имаат една влезна точка во сите социјални мрежи, услуги за инстант пораки и тоа да го прават преку државна сметка. И сега, поради „суверенизацијата“ на интернетот, сето тоа е сега се случува многу брзо“, вели Саркис Дарбинјан, правен експерт за сајбер политики во руската група за застапување Роскомсвобода.

„Навистина, мислам дека луѓето навистина не го разбираат ова. И ова е проблем. Многу луѓе сè уште не ја разбираат вистинската вредност на заштитата на личните податоци“, уверен е Дарбинјан.

Систем за активности за оперативно пребарување

Напорите на руските власти да добијат построга контрола на интернетот датираат од доцните 1990-ти, со развојот на нешто што е наречено Систем за активности за оперативно пребарување.

Познат по рускиот акроним SORM, системот вклучува задолжителна инсталација на специјални уреди од сите даватели на интернет услуги, овозможувајќи ѝ на основната домашна разузнавачка агенција во земјата, Федералната служба за безбедност, да „вшмукува“ и да следи сè што лебди околу рускиот интернет.

Системот беше проширен и унапреден во текот на следните години, со што и беше полесно на државата да спречи различни мерки за безбедност или шифрирање на приватноста. Развојот вклучува и работи како „длабока проверка на пакети“, што овозможува следење на техничките податоци и информациите за мрежата.

Кон крајот на 2010-тите, парламентот под контрола на Кремљ донесе серија закони со кои се бара од големите интернет компании како Гугл, Фејсбук и Епл да ги сместат своите сервери на руска територија, со што ќе им олесни на властите да го контролираат или надгледуваат интернет сообраќајот.

Во 2019 година, пратениците усвоија законодавство насочено кон, како што го нарекоа „безбедно и одржливо функционирање“ на интернетот. Законот ја прошири способноста на техничкиот регулатор во земјата, Роскомнадзор, да прави црна листа и да блокира веб-страници и да бара алатки кои им помагаат на луѓето да ги заобиколат блокадите, наречени виртуелни приватни мрежи или VPN, кои го штитат идентитетот и локацијата на корисникот.

Исто така законот ја прошири способноста на Роскомнадзор да ги забави или „пригушува“ податоците што течат до и од веб-локациите или апликациите, што го прави речиси невозможен пристапот до нив. И формираше специјализиран ентитет во Роскомнадзор задолжен за пребарување на закани преку интернет.

Во март 2021 година, регулаторите го потиснаа гигантот на социјалните мрежи Твитер, сега познат како X, откако компанијата одби да ги отстрани објавите за кои сметаше дека се спротивни на руските прописи.

„Тоа беше „прва употреба на таргетирано гаснење од големи размери за цензура на бродови“, се вели во истражувањето на американски и руски академици објавен подоцна истата година.

Меѓутоа, напорите се вратија чекор назад, кога корисниците на интернет низ Русија се пожалија дека голем број страници, вклучувајќи ја и главната веб-страница на Кремљ и други владини страници, престанале да работат. Девет месеци подоцна, регулаторите направија поголем тест, барајќи ефективно да ја исклучат Русија од глобалниот интернет, тест што заменик министерот за комуникации го прогласи за успешен.

Излезете од Yandex. Внесете VK

Руските власти, исто така, се обидоа да ги забават некои од најголемите и најуспешните интернет компании во земјата.

Yandex го надмина својот пребарувач, кој беше доминантен во Русија, проширувајќи се во области, вклучувајќи е-трговија, мапи, стриминг музика, споделување на возење, испорака на храна и роботи.

Во 2019 година, по неколкумесечни притисоци, Yandex се согласи на големо реструктуирање што драматично го зголеми владиниот надзор, а исто така ги блокираше сите идни напори што потенцијално би го ставиле под странска контрола.

По инвазијата на Украина, Yandex практично почна да ги цензурира вестите за војната, да ги менува алгоритмите и да црпи информации за својот популарен портал News од овластени руски извори на вести.

Месеци подоцна, компанијата продаде два од своите главни портали за вести и забава на друга голема интернет компанија, порано позната како Mail.ru, а сега наречена VK.

Yandex, чие корпоративно седиште долго време е во Холандија, се бореше да се реорганизира според планот што во основа би го поделил на руски ентитет и странска компанија. Тие напори сега се основаат, а извештаите велат дека холандскиот ентитет би можел да ја загуби целосната контрола врз средствата на рускиот Yandex.

ВК, напротив, напредува.

„Една домашна, контролирана социјална мрежа“

Првично под корпоративниот чадор на Mail.ru, VK, кој подоцна беше усвоен како име на холдинг-компанијата, во суштина беше преземен во 2014 година, откако нејзиниот основач, Павел Дуров, беше тргнат. Најголем акционер стана тајкунот поврзан со Кремљ, Алишер Усманов.

Во 2021 година, „VK Company“ беше реструктуирана во комплициран договор што на крајот му предаде мнозински удел на нов ентитет наречен MF Technologies. Тој ентитет, пак, е контролиран од државниот конгломерат Ростек, државниот гигант за природен гас Гаспром и осигурителна компанија контролирана од Јуриј Ковалчук, близок соработник на претседателот Владимир Путин.

Нов главен извршен директор стана Владимир Кириенко, син на висок помошник на Путин и поранешен претседател на одборот на државната телекомуникациска компанија Ростелеком. Роднина на Ковалчук беше именуван за друг врвен извршен директор.

„ВК не е обична руска ИТ компанија; таа е под државна контрола и има идеолошки и разузнавачки цели. Руската држава ги турка луѓето да користат VKontakte и може да се претпостави дека нејзината главна цел за тоа е да ги затвори луѓето во една домашна, контролирана социјална мрежа“, вели Дитрих.

Растот на VK значително се зголеми од март 2022 година, кога властите рекоа дека го класифицираат Фејсбук и сродните платформи како Инстаграм како екстремистички, со што практично ги забранува.

Потоа, тука е Gosuslugi, портал за услуги за е-влада што го користат околу 100 милиони Руси на редовна основа. Овој портал го поедностави животот на милиони луѓе, рационализирајќи многу од секојдневните задачи кои руските бирократии често ги правеа неподносливи.

„Ако некој може да добие пасош со помош на Госуслуги и не се плаши да го направи тоа, зошто да не се обидете да го убедите да гласа преку порталот? И многу е полесно да се влијае на резултатите од гласањето по електронски пат отколку да се направи офлајн“, напиша рускиот новинар Андреј Перцев во анализа во април.

Од 2022 година, Gosuslugi се движи кон интегрирање на повеќе од своите услуги во VK. Роскомнадзор исто така го искористи Gosuslugi за да ги предупреди Русите за блокирање на платформи како Инстаграм и конкретно да ги охрабри Русите да се префрлат на VK или на многу помала платформа наречена Однокласници.

„Бидејќи Русија е земја која има свои конкурентни интернет платформи, вклучително и социјалните мрежи VK и Odnoklassniki, со покриеност од десетици милиони корисници, се надеваме дека вашата транзиција кон овие платформи ќе се случи брзо и дека во иднина ќе откриете нови можности за комуникација и водење бизнис“, се вели во пораката на агенцијата испратена до милиони корисници на Gosuslugi.

Има и воена регрутација.

Минатиот април, пратениците усвоија закон со кој се дозволуваат електронски известувања. Доколку добиете електронска порака на вашата лична сметка на Gosuslugi, се смета дека сте законски повикани на воена должност. Непојавувањето значи дека лицето привремено губи важни придобивки, вклучително и правото да купи или продаде дом, да вози автомобил или да позајмува пари од банка.

„Лоши последици“

„Колку што знам, овој проект „супер апликација“ е долгогодишен сон на некои руски високи функционери, барем оние што навистина ја гледаат Кина како суштина на земја која успева да го совлада сопствениот „информативен простор““, рече Џулиен Ноцети, истражувач во Францускиот институт за меѓународни односи специјализиран за Русија и сајбер безбедноста.

Сè уште не успеало, рече тој, од две причини.

„Прво поради тотално различната конфигурација на рускиот сајбер-простор наспроти кинескиот. Второ е традицијата на проневера во многу дигитални проекти финансирани од владата во изминатата деценија и пол во земјата“, вели Ночети.

За VK, или за други компании за социјални медиуми како X, создавањето на супер апликација има економска смисла бидејќи собира многу различни услуги под еден чадор, генерирајќи приходи. VK, исто така, експлицитно ја наведува оваа цел на својата веб-страница.

Но, интегрирањето на владините служби од Госуслуги го прави тоа потенцијално погубно, рече Дитрих. На пример, руски корисник на VK може да го потврди својот идентитет на VK со користење на профилот Gosuslugi.

„Зошто би ги комбинирал двете услуги. Очигледно тоа го прави малку поудобно. Но, можете ли да замислите ова да се случи во Европа на пример? Дали навистина мислите дека која било држава би соработувала со Фејсбук и би рекла: Да, се разбира, знаете, само земете ги сите наши граѓани“. податоци или да им дадете пристап во вашата апликација“?, вели Дитрихт.

За властите, користењето алатки за блокирање или методи на надзор како SORM има огромни ограничувања: бара огромни компјутерски ресурси и сервери за следење на огромни количини на податоци кои постојано се расфрлаат низ светот.

Исто така, Русија сè уште ја има домашната способност да изгради многу уреди SORM, рече Дитрих.

„Многумина сè уште се потпираат на увезени делови, а тоа е проблем и поради санкциите и поради безбедноста“.

Додадете го на тоа фактот дека растечкиот дел од Русите прифаќаат VPN и алатки за шифрирање како прелистувачот Tor, што го прави следењето на податоците попредизвикувачки. Но, ако имате интегрирана супер апликација што луѓето ја користат за безброј секојдневни задачи, големи и мали, тоа го олеснува следењето на граѓаните.

Со оглед на стотиците приватни даватели на интернет услуги кои се појавија во Русија во 1990-тите и почетната популарност меѓу Русите на западните платформи како Фејсбук и Инстаграм на властите им беше тешко да наметнат контрола врз РуНет, како што често се нарекува рускиот интернет.

„Значи, тие мора да размислуваат за изградба на сопствени локализирани апликации и услуги, со кои ќе имаат поголема моќ и задни врати, за да добијат пристап до приватните податоци на нивните корисници на таквите платформи“, рече Роја Енсафи, професор по компјутерско инженерство на Универзитетот од Мичиген и коавтор на неколку технички трудови на рускиот Интернет.

„Ако всушност можете да ја изградите апликацијата која веќе вклучува надзор и цензура во самата апликација, вие имате превласт во контролирањето на корисникот. Полека, полека го градите овој екосистем за надзор кој е многу лесен за контрола од владата, бидејќи корисниците мора да го користат. Можам да видам само лоши последици. Можам да го гледам ова само како ужасна идеја“, заклучува Енсафи.

XS
SM
MD
LG